Téma: Lactuca virosa - historie a léčivé účinky
Původ a použití:
Rostlina Lactuca virosa, česky Locika jedovatá, známá také jako Divoký salát nebo také salátové opium. Pochází z oblasti Středomoří. Původem z rodu Lactuca (salát) a je příbuzná s běžným konzumním salátem Lactuca sativa. V současnosti se vyskytuje v mnoha částech světa, včetně střední a jižní Evropy, Severní Ameriky a Austrálie, kde roste ve volné přírodě. Historicky byla tato rostlina používána v 19. století lékaři a lékárníky jako náhrada za opium z nezralých makovic pro své mírné analgetické a sedativní účinky.
Lactuca virosa je dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá výšky až 2 metrů, má modro-zelené listy a kvete žlutými květy. Roste na kyprých, vlhkých půdách bohatých na živiny. Zdomácněla v severní Africe a také západní Asii. Rostlina obsahuje mléčný latex zvaný Lactucarium, jehož složkami jsou alkaloidy Lactucopikrin a Lactucin. Koncentrace alkaloidů v latexu je přímo úměrná stáří rostliny. Latex je tedy primární účinnou léčivou složkou rostliny. Užívá pro potlačení kolikových bolestí, menstruačních bolestí, při revmatismu nebo jako močopudný prostředek. Dříve byla užívána i při jaterní nedostatečnosti, při nadýmání a při zánětech močových cest. Lactuca virosa byla v lidové medicíně také velmi účinným prostředkem pro zklidnění hyperaktivních dětí. Je třeba poznamenat, že přes možnou podobnost s makovým opiem Lactuca virosa nezpůsobuje zažívací problémy, neovlivňuje dechové centrum, má minimum vedlejších nežádoucích účinků a není návyková jako opium. Chemicky neobsahuje žádné alkaloidy strukturálně podobné opiátům.
Historie:
V 19. století francouzský lékárník H. Aubergier započal výzkum, výrobu a prodej nového bylinného léku na potlačení bolesti a kašle s relaxačním účinkem. Požadavek té doby byl takový, aby vyvinul lék, který by měl podobný mechanismus účinku jako opium, ale bez rizika návyku. Lékárník začal pěstovat na cca 10 hektarech rostlinu Lactuca virosa, ze které těžil bílý latex, který byl surovinou pro výrobu jeho léku, který se stal brzy populární. Mezi dlouholeté uživatele byliny Lactuca virosa patřil také známý katalánský architekt Antoni Gaudí, jež onemocněl po plicní infekci bolestivou revmatickou artritidou.
Celá rostlina včetně kořene je bohatá na mléčný latex, který se nazývá lactucarium či locikovina. Latex volně vytéká ze všech nařezaných částí živé rostliny. V lidovém lékařství se tento bílý latex sbíral a nechal sušit na slunci. Obsažené lactucarium bylo velmi ceněné jako přírodní léčivo v dobách, kdy nebyly klinické léky na bolest, na uklidnění a na kašel. Účinky lactucaria jsou totiž podobné účinkům opia, i když lactucarium žádné opium ani jeho deriváty neobsahuje a díky tomu mohlo být bezpečně užívané bez rizika návyku a bez tendence způsobovat nepříjemné zažívací obtíže. Latex se užíval v lidovém lékařství převážně pro jeho protibolestivé účinky, proti křečím trávicího ústrojí, pro močopudný účinek, jako relaxant s výraznou podporou usínání a spánku. Lactucarium se užívalo také při úzkosti, neurózách, na potlačení hyperaktivity u dětí, při suchém a dráždivém kašli, černém kašli, revmatických bolestech apod. Koncentrace mízy a účinek lactucaria je nízká u mladých rostlin, nejkoncentrovanější je latex když rostlina přichází do květu a po odkvetení při tvorbě semínek síla lactucaria opět slábne. Těžba latexu probíhá tak, že se v době květu nařezávají nadzemní části rostliny, zvláště stonky nebo listné žíly. Latex se nechá vytékat a po částečném povrchovém zaschnutí se seškrabává. Takto se u jedné rostliny postupuje i několikrát za den až do jejího úplného vyčerpání. Poté se rostlina nechá dozrát, sklídí a usuší. Po usušení se rozdrtí nebo rozemele a tato sušina se dále zpracovává jako surovina na odvary nebo pro přípravu bylinných tinktur nebo extraktů. Čerstvá míza bývá také aplikována zevně při léčbě bradavic. Lactucarium se přidává i do některých průmyslově vyráběných homeopatických léků. V současné době zažívá rostlina Lactuca virosa návrat mezi užívané byliny na poli lidové medicíny jako bezpečná a účinná alternativa.
Léčivé účinky:
• Analgetické účinky, obsahuje látky jako lactucin a lactucopicrin, které mají analgetické, čili bolest zmírňující účinky.
• Sedativní účinky, latex působí na centrální nervový systém a může pomáhat k uklidňujícímu efektu.
• Podpora spánku, bylina je také používána k podpoře spánku a usínání.
• Úleva od úzkosti, má potenciál některým lidem pomáhat od úzkosti.
• Antispasmodické vlastnosti, může pomoci uvolnit svalové křeče.
• Diuretické účinky, pomáhá tělu zbavit se nadbytečné vody a může být užitečný při léčbě edémů.
Produkty z Lactuca virosa můžete zakoupit zde: https://vinaturae.cz