Téma: Jaký líh použít na bylinné tinktury?
Každý, kdo si někdy vyráběl lihovou bylinnou tinkturu si kladl otázku, jaký líh pro maceraci bylinek použít.
Kdo máte peníze, neváhejte si zakoupit potravinářský konzumní líh s objemem 80% ethanolu. Je to ideální volba a univerzální řešení pro mnoho druhů tinktur a lihových extraktů jak pro vnější tak pro vnitřní užití. Není problém si z něj vyrobit líh s objemem 60% nebo 40% čistého alkoholu, a to tak, že si jej naředíte destilovanou nebo převařenou vodou. Konzumní líh 80% je ideální báze polárního extrakčního média pro bylinné tinktury. Líh je možné podle potřeby a povahy bylinek ředit, chuťově a aromaticky upravovat a finální tinkturu pak užívat vnitřně nebo jako vnější desinfekci pro ošetření otevřených ran, jako mazání pro lepší hojení na postižená místa nebo na kontaktní obklady.
Na ředění lihu použíjte tabulku, například zde: http://www.tech-info.cz/koncentrace-alkoholu.html
Další možností, také velmi dobrou, né však ideální, je použít pro maceraci bylinek domácí pálenky. Může to být slivovička, borovička, meruňka, jabkovica atd. Prostě co dům má a co dům dá. Domácí pálenky zpravidla obsahují 45 - 60% čistého alkoholu. Zde už není třeba ředit ani dochucovat.
Pokud nejsou žádné zásoby domácí pálenky pro maceraci bylinek k dispozici, poohlídneme se po nějaké komerční klasice. Ano, je to vodka.
Ta zpravidla obsahuje 35 - 40% čistého alkoholu. Pro výrobu většiny tinktur a lihových extraktů ze suchých listů a natě rostin je to dostačující koncentrace čistého lihu ve vodě. Pro některé kořenové suroviny, pryskyřice a stromové kůry je to ale nedostačující a zde je třeba užít lihu minimálně 60%. Jinak je vodka asi obecně nejpoužívanější řešení.
Doposud jsme řešili jen konzumní lihoviny, jakožto extrakční médium pro výrobu lihových tinktur.. Ty jsou sice moc fajn, ale všechny jsou zatížené spotřební daní. A ta není malá. To nám může značně navýšit náklady a tudíž i konečnou cenu našeho produktu. Kdo má peněz dost, další řádky už číst nemusí a nechť si vybere z výše uvedeného.
Následující řádky jsou určené šetřílkům a odolnějším jedincům.
Proč?
Protože pro výrobu lihových extraktů a tinkur existuje i mnohem levnější varianta. Jako médium a rozpouštědlo můžeme použít klasickou čirou Alpu Francovku. Je to jediný nekonzumní líh obsahující 60% čistého alkoholu na českém trhu, který není zatížený spotřební daní, a přitom je možné jej v malých dávkách - v řádu desítek kapek až 4x denně - užívat vnitřně bez rizika poškození zdraví. Jak je to možné? Líh v Alpě je denaturovaný potravinářskou přísadou, kterou jest menthol. Menthol je silice obsažená v Mátě peprné, což jako příchuť nemůže bylinkářům nikterak vadit. Jednoduše řečeno, pokud se bude lihová tinktura připravená z Alpy užívat opravdu jen jako bylinná tinktura po kapkách, není se čeho bát a nemá smysl dělat vědu z toho, že je Alpa primárně určena pro vnější použití na kůži. Menthol je pro člověka nebezpečný až od mnohem, mnohem a mnohem vyších dávek, než je obsaženo v několika kapkách bylinného roztoku pro účely fytoterapie. Dávka 40 - 60 kapek Alpy může obsahovat podobnou koncentraci mentholu, asi jako 1 mentholový bonbón značky Halls - Extra strong. Klasická, čirá Alpa Francovka obsahuje kromě uvedeného denaturátu mentholu i další látky. Ty jsou taktéž v malém množství naprosto bezpečné a používané v potravinářství. Jde o tyto přísady:
Ethyl acetate - ethylester kyseliny octové, užívaný je jako pomocná látka v mnoha potravinách
Ethyl formate - ethylester kyseliny mravenčí, potravinové aroma používané např. v tuzemáku
Cinnamal - skořicová silice, potravinářské aroma, možný alergen
Eugenol - hřebíčková silice, potravinářské aroma, možný alergen
Takže pokud nevadí intenzívní chuť mentholu, který ve finální tinktuře přebije chutě všech použitých bylin, což nemusí být někdy na škodu, není co řešit a můžeme se pustit do práce.
Za zmíňku ještě stojí, že menthol může napomáhat lepšímu vstřebávání některých bylinných výtažků nebo ovlivňovat jejich účinek. Pro některé typy tinktur to může být velmi pozitivní vlastnost, naopak jsou bylinky, kterým může obsažený menthol v tinktuře účinek snižovat. Toto je taktéž dobré vzít v úvahu, než začnete s výrobou tinktury za použití Alpy, jakožto extrakčního média. Obecně by se dalo říci, že tam, kde není vhodná ve fytoterapii silice z Máty peprné, nebude vhodné použití Alpy jako extrakčního média pro výrobu tinktury.
TIP na extrakční médium z Alpy:
Do 250ml Alpy nalejte 50ml glycerinu a tuto směs liho-glycerinu s finálním obsahem 50% alkoholu můžete použít pro maceraci většiny běžně užívaných bylin. Glycerin funguje také jako dobré polární rozpouštědlo. Finální tinkturu slušně dosladí na příjemnější chuť, sníží dráždivost obsaženého mentholu a celkový objem alkoholu v liho-glycerinu sníží na 50%.
TIP na užívání tinktur vyrobených z Alpy:
Když si naše babičky a dědečkové vyráběli bylinkové tinktury z Alpy, kapali si jednotlivé dávky tinktury na kostku cukru. Cukr dobře maskuje nepříjemnou a hořkou chuť některých bylinek a částečně tlumí dráždivost obsaženého mentholu.